tour.RK-Ukraina.com
туристичний інформаційний ресурс
МЕНЮ
Швидкий пошук...


Українські святкування

Старий Новий рік (Маланка)


Новий рік... Всього одна ніч... Ну не можуть українці задовільнити свою веселу вдачу таким коротким святкуванням, тому й святкують двічі: ще й за старим стилем. Та ще й як святкують...  

Як прийнято, святкування відбувається в ніч з 13 на 14 січня, на святого Василія або на Маланку. Власне свято Маланки у буковинському селі Вашківці претендує на лаври головного українського зимового карнавалу...

Буковинські легенди розповідають що колишній власник містечка Вашківці граф Петріно був шанувальником старовини і перетворював Вашківці на Василя у карнавальний вир. Кожен чоловік (жінки до переберії не допускаються) намагався виготовити такий костюм, щоб граф був уражений. Петріно виставляв кожній команді перебраних бочку пива, а особливо відзначав володаря найкращої маски.

У вечір напередодні «старого» Нового року ледь не в кожній вашківецькій оселі від пацанів до статечних ґазд перебираються у фантастичні маски та костюми: «дідів», «баб», «циганів», «ведмедів» та інших казкових і невигаданих істот. І в такому чудернацькому вбранні компанія ходить від оселі до оселі, віншуючи господарів і відганяючи та задурюючи всіляких злих духів та відьом — таких наївних і довірливих, як на наш прагматичний час.

Після півночі гурти перебраних збираються на перехрестях вулиць на «маланкарські тесняки»: це своєрідний огляд сил перед завтрашнім карнавалом. А наступного дня, на Василя, уся галаслива група із дзвіночками, батогами, пукавками, петардами, на фірах, коровах, мерседесах сходиться із трьох вашковецьких кутів: Гнатишиного, Затеплишного і Горішнього — на Хрестовій дорозі.

Тут «ведмеді» міряються силами, «діди» братаються з «циганами», «баби» шугають малоліток, а «козаки» сюрчанням свитків намагаються надати всьому тому рейваху якийсь лад. У Вашківцях віддавна існує і таке унікальне ремесло, як виготовлення масок. Старожили із захопленням згадують чудові маски роботи народного майстра Георгія Гараса (музей якого зберігає пам’ять про цього умільця), з пошаною називають імена майстрів Володимира Мігована й Володимира Леонтюка.

Вашківська Маланка — це унікальне явище в Україні. Раз на рік у містечку над Черемошем, де зродилася «Черемшина», Маланка гуляє так, що весь світ дивується.
Юлія Томчишин (Львів-Тернопіль)

Старий Новий рік (Маланка)
Битва за Хотин
Україна фестивальна

Популярне


Проживання на узбережжі Чорного моря
Харчування на узбережжі Чорного моря
Відпочинок та розваги на узбережжі Чорного моря

Статті


Літній відпочинок в Україні
Гірськолижні курорти України
Розваги для екстрималів
Туристичні перлини України
Косівський ринок
Україна фестивальна

Поділитися
Додатки у соціальних мережах


ВКонтакті
Facebook